ČEPČENIE KEDYSI A DNES – ČO SA ZMENILO?

Čepčenie je jeden z tradičných svadobných prvkov v našich končinách, ktorý sa stále teší obrovskej obľube. Predstavuje totižto premenu mladuchy na vydatú ženu, čím sa jej život od základov zmenil.

TRADIČNÉ ČEPČENIE

V minulosti si naši predkovia užívali svadbu plnými dúškami a to až po dobu troch dní! Vtedy sa začepčenie konalo ráno po svadobnej noci, no od 20. storočia sa pre ušetrenie času spojilo s obradom skladania vienka nevesty a tak sa posunulo na pol noc.

Samotný akt čepčenia sa robil až po prechode nevesty do komory, povaly alebo stodoly ženíchovho domu. Išlo o váženú záležitosť výlučne vydatých žien, pri ktorej nemohli byť prítomné ani družičky.  Nevesta sa spočiatku skrývala, utekala a kládla odpor. Napokon sa usadila na nádobu s vodou, na ktorej bol piest a mužské nohavice aby mala podľa povier ľahší pôrod a mužského potomka a krstná matka alebo iná staršia žena z rodiny  jej za sprievodu obradových piesni  o živote a manželstve založila čepiec.

Nevesta je začepčená a ženíchovi sa založí klobúk, ktorý symbolizuje prechod zo slobodného mládenca na status ženatého muža. Nadišiel čas, aby ženích pohostil vydaté ženy a zaplatil za svoju lásku. Začepčenú nevestu doviedol k ostatným hosťom družba. Predtým, ako neveste sňal partu a veniec z hlavy, si od nej vypýtal trikrát povolenie na zosňatie venca.

A keďže naša kultúra je naozaj bohatá, táto tradícia mala rôzne podoby v odlišných kútoch Slovenska. Napríklad v obci Šútovo snímal prvý družba veniec vidličkou. V Čičmanoch sa ženích obliekol do košele, ktorú mu ušila sama nevesta. Trúfli by ste si na niečo podobné ? ?

MODERNÉ ČEPČENIE

Zaujímavosťou je, že tento milý zvyk sa zachoval aj roky po tom, čo vydaté ženy prestali nosiť čepce. Tak ako roky plynú aj svadobné tradície kráčajú s dobou a čepčenie, aké obvykle robím ja, je modernejšie a šité na mieru pre každú svadbu osobitne.

Rozdiel medzi tradičným a moderným čepčením spočíva predovšetkým v odeve a v repertoári pesničiek. Nie každá nevesta si praje byť oblečená v tradičnom kroji za sprievodu klasických ľudových piesní a je to úplne pochopiteľné. Svadba je jedinečným okamihom, preto ak Vám tradičný spôsob nie je po vôli, upravím program tak, aby bol samotný priebeh čepčenia stále zachovaný. Stretol som sa s pármi, ktorí si na začepčenie zavolali folklórny súbor alebo oživili tento obyčaj modernými pesničkami. Nevestám dokonca dajú vienok dole staršie ženy alebo kamarátky na znak toho, že už nepatrí medzi ne.

Čepčenie je tradícia s hlbokými koreňmi, ktorá sa nevytráca ani z moderných svadieb. Je súčasťou nezabudnuteľného momentu v živote, ktorý prežívate v kruhu najbližších a preto sa snažím o spríjemnenie tohto nevšedného okamihu.

Comments are closed.