TUŠÍTE PREČO NEVESTY NOSIA SVADOBNÚ KYTICU?

Tradícia svadobnej kytice starejší Nové Zámky

Kvety dokážu podčiarknuť výnimočnosť situácie, navodiť správnu atmosféru a svojou krásou zdobia každú slávnostnú príležitosť. Keď sa povie svadobná kytica, v hlave sa mi vynorí nevesta, ktorá hádže kyticu medzi nedočkavé dámy. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, akú majú svadobné kvety symboliku? Kytica je naozaj tak tradičným prvkom, že by si zaslúžil aby som Vám o ňom porozprával viac ?

HISTÓRIA SVADOBNEJ KYTICE

Korene tejto tradície siahajú až k starým Keltom, ktorí pred kyticami z ruží či pivoniek preferovali brečtan, bodliak a vres. Tie mali podľa nich mystické a ochranné vlastnosti. Kytice v týchto rokoch sa od tých našich odlišovali aj vzhľadom. Obvykle sa splietal veniec, ktorý nevesta niesla na hlave alebo v rukách.

Podobné zvyky vládli aj v období morových rokov, keď nevesty nosili silné zväzky cesnaku a bylín. Možno sa v túto chvíľu pýtate: „Aký mali dôvod aby vo svoj výnimočný deň držali zapáchajúce rastliny?“ Tieto kytice mali podľa vtedajších povier odháňať duchov a smrť.

Roky plynuli a tradíciu nosenia bylín vystriedali po rannom viktoriánskom období sladko sfarbené kvety ako nechtík a ruže. Tie boli vinuté do tzv. anglickej kvapky. Nevesty novú tradíciu milovali ale nechceli sa vzdať starých symbolov, tak vznikol jazyk kvetín. Ten každému kvietku priradil určitú vlastnosť. Napríklad také kamélie predstavovali obdiv a dokonalosť, brečtan svätú vernosť a biele ľalie čistotu, nevinnosť a panenstvo.

MODERNÁ SVADOBNÁ KYTICA

Ako je to s výberom kvetov teraz? Stretávam sa s názorom, že kvetinový jazyk je starodávnou tradíciou. Nevesty si vyberajú kytice, ktoré farebne ladia so štýlom svadby alebo majú pre ne osobitý význam.

Akú svadobnú kyticu by ste si vybrali vy? Budem rád, ak mi to napíšete do komentára?

Zanechajte komentár